Hayat Pinari Konuk Çeştob Başkanı Yakup Demir
Buradasınız: Anasayfa / Projeler
Hayat Pinari Konuk ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir
PROJE ADI
Hayat Pinari Konuk ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir
Normalleşme süreci başladı, Çeşme’deki otellerde sosyal mesafe ve hijyen önlemleri alındı. Otellerde yaz sezonu öncesi hazırlıklar tamamlandı. Tatilciler, butik otellere yöneldi
TURİZM
BAŞLAMA : 24 Mayıs 2020
BİTİŞ : 24 Mayıs 2020
Proje Web Sitesi

Hayat Pinari Konuk ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir HAYAT PINARI SUNUCU Sibel Bozkurt Konuk Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir 24/05 PAZAR Günü SAAT 20:00 Belçika Saatı www.bruxelleskorner.com

UN FILM DE K.DURAN

Çeşme’de sezon hazırlıkları tamam Normalleşme süreci başladı, Çeşme’deki otellerde sosyal mesafe ve hijyen önlemleri alındı. Otellerde yaz sezonu öncesi hazırlıklar tamamlandı. Tatilciler, butik otellere yöneldi Çeşme’de sezon hazırlıkları tamam Dünyayı sarsan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle turizm sezonunun açılması gecikirken, Türkiye'de vakaların azalması ve iyileşmenin artması ile normalleşme sürecine geçildi. İzmir'in ünlü tatil beldesi Çeşme'de de yaz sezonu hazırlıkları tamamlandı.

Çeşme'deki otellerin beklediği "Konaklama Tesislerinde Normalleşme Süreci" genelgesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 13 Mayıs Çarşamba günü yayınlandı. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, günlerdir yayınlanmasını bekledikleri genelgeyi incelediklerini ifade ederek, genelgede belirtilen önlemlerin Çeşme'deki oteller tarafından yerine getirildiğini söyledi. 'CIVIL CIVIL OLACAK' ÇEŞTOB Başkanı Demir, "Genelgede, genel olarak bildiğimiz konular yazılmış. Otellerde uygulanacak hijyen standartları, zaten otellerimizde uygulanıyordu. Genelge, hijyenin daha hassasiyetle uygulanmasını belirtmiş.

Genelgenin özüne baktığımızda, Bilim Kurulunun günlerdir kamuoyuna duyurduğu gibi mesafe, izole ve hijyen var. Yani nerede olursak olalım; otelin içinde, plajında, restoranında, sosyal mesafeyi koruyacağız. Restoranlarda masalar arası mesafe 1,5 metre, sandalyeler arası mesafe de 60 santimetre olacak.

Plajda da, şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olacak. Sözü edilen üç maddenin, bütün otel alanlarında uygulanma zorunluluğu getirilmiştir" diye konuştu. Çeşme'de çok sayıda plaj olduğunu vurgulayan Demir, "Bakanlığımızın öngördüğü gibi, bu ayın sonuna doğru tüm otellerimiz hazır olur. Misafirlerimizi bekliyor oluruz. Geçmişte olduğu gibi, cıvıl cıvıl bir Çeşme'yi umut ediyoruz" diye kaydetti. KALABALIKTAN UZAK Öte yandan birçok kişi, insan yoğunluğunun daha az olduğu butik otellere rezervasyon yaptırmaya başladı.

Demir, "Çeşme olarak Türkiye'nin en fazla butik otelini barındırıyoruz. Bizim butik otelcilik anlamında çok fazla tecrübemiz var ve bu konuda çok iddialıyız. Butik otellerini eviniz gibi kullanabilirsiniz, sosyal mesafe sorunu yok. Kalabalık yoğunluğu çok az, oda sayıları 8 ile 16 oda arasında değişiyor.

İzole olmak zorunu hiç yok, havuzlar özel havuz gibi hizmet veriyor ve gerekirse odanıza kahvaltı alabiliyorsunuz. Ayrıca sınır yok, örneğin kahvaltıda saat sınırı yok. Sabah saat 07.00'de başlayan kahvaltı 13.00'e kadar sürdüğü için herhangi bir kuyruk oluşmuyor" dedi. İlçedeki butik otel işletmecilerinden Mutlu Duman ise, "Bu yıl mhtemelen yabancı turist gelmeyecek.

Yerli turist ağırlıklı bir sezon olacak. Haziran ayının ilk haftası butik otelimizi açmayı planlıyoruz. Beklentilerimiz her ne kadar geçmiş yıllardaki gibi olmayacaksa da farklı bir sezon yaşayacak olsak da ümitliyiz. Otelimizde gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz.

İnsanların bin kişilik bir otele gidip, o kalabalığın içine girmeyi tercih edeceklerini düşünmüyorum. Bu süreçte tekne ve çadır gibi alternatif turizm yöntemleri de elbette çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın