Çeşme Projesi Ve Önemi
Buradasınız: Anasayfa / Projeler
Çeşme Projesi ve Önemi
PROJE ADI
Çeşme Projesi ve Önemi
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Öncelikle Çeşme’de pahalı algısını yıkmak lazım. Çeşme bana göre de pahalı ama neden pahalı. Çünkü esnaf 12 ay ihtiyacı olan parayı 3 ayda kazanmak zorunda olduğu için pahalı.
TURİZM
BAŞLAMA : 18 Mart 2020
BİTİŞ : 31 Aralık 2020
Proje Web Sitesi

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Öncelikle Çeşme’de pahalı algısını yıkmak lazım. Çeşme bana göre de pahalı ama neden pahalı. Çünkü esnaf 12 ay ihtiyacı olan parayı 3 ayda kazanmak zorunda olduğu için pahalı. Eğer bu projeler olmazsa, Çeşme’yi 12 ay turizmle buluşturacak projeler gelmezse biz bu pahalı algısını 20 yıldır konuşuyoruz, 30 yıl daha konuşuruz” dedi.

 

PROJE GERÇEKLEŞMEZSE ÇEŞME’DEKİ PAHALILIĞI 30 YIL DAHA KONUŞURUZ

Çeşme’de yıl boyu sürecek turizm sezonu ile pahalılık algısının yıkılabileceğini ifade eden Demir, “Öncelikle Çeşme’de pahalı algısını yıkmak lazım. Çeşme bana göre de pahalı ama neden pahalı. Çünkü esnaf 12 ay ihtiyacı olan parayı 3 ayda kazanmak zorunda olduğu için pahalı. Eğer bu projeler olmazsa, Çeşme’yi 12 ay turizmle buluşturacak projeler gelmezse biz bu pahalı algısını 20 yıldır konuşuyoruz, 30 yıl daha konuşuruz. Başkanımız burada bir çaba gösteriyor, kafeler açıyor ancak bu kez de esnafımız kızıyor. Buna da kızmamak lazım. Rekabetin olduğu yerde tüketiciler avantajlıdır, bu konuda başkanımızın yanındayız. Pahalı denen her şey için, belediye veya kurumsal firmalar aracılığıyla bu algıyı yıkmalıyız. Esnafımızdan da bu konuda destek almamız lazım. Çeşme’de plajlar çok pahalı, balık restoranları çok pahalı, ben de bunlardan rahatsızım. Turistik bir bölge burası, San Torini de pahalı, İbiza da pahalı. İzmir’deki domatesle Çeşme’deki domates fiyatı arasında tabii ki fark olacak. Halka yönelik çalışmalar yapıldıkça bu farkı küçültebiliriz. Farklı turizm ürünleri ile turizmi 12 aya yaymalıyız bunun için” diye konuştu.

Çeşme’de turizmin son 3 yıldır iyi gitmediğini ve turizmcilerin zor durumda olduğunu söyleyen Demir, “Ekonomimizde azıcık bir oynama oldu mu Çeşme sokakları bomboş kalıyor. Çeşme’de hala turizm sezonu 3 ay sürüyor, bunu 12 aya yaymamız gerekiyor. Bakanımız da siz 12 ay turizm istiyorsunuz diyorsunuz, ben de size getireceğim diyor. Milyar dolarlık bir yatırım bu ve biz istemiyoruz. Bu projenin içinde neler var onları tartışalım, mesela 20 tane golf alanı varmış. Bu fazla olabilir, 10’a düşürülebilir. Mesela su yokmuş, golf alanları nasıl beslenecekmiş diye konuşuluyor. Bunlara çözümler konuşabiliriz. Kafamıza yatmayanları konuşabiliriz ama projeyi tamamen reddetmek doğru değil” açıklamasını yaptı.

Projenin Çeşme’de gerçekleşmemesi halinde ilçenin uzun yıllar yerinde sayacağını belirten Demir, “Bakanımız bu projeyi çok seviyor ve böyle bir projeye imza atmak istiyor. Biz bu konuda bakanı rahatsız edersek ve motivasyonunu bozarsak bu proje yapılmaz. Çeşme’ye bu proje yapılmazsa, Çeşme yerinde saymaya devam eder. Bazı konularda egomuzu atmamız lazım. Çeşme’yi biz birkaç kişinin değil, dünyanın yapmamız lazım. Bu da böyle bir projeyle olur. Kış döneminde şu an Çeşme’de her yer kapalı. Çeşme dünyanın geldiği bir destinasyon olsun, buna evet diyelim. Projeyle köyler yok olacak deniyor, bu kadar olmaz, bu kadar spekülasyon yapılamaz. Yani burada bir deniz tarafında turizm faaliyetleri olacak, otoyolun arka tarafları personel köyleri olacak. Yani o köyler de ihya olacak. Orada köylerdeki ürünlerin değerleri artacak. Köyleri yok etmek, işgal etmek gibi bir şey olamaz” açıklamasını yaptı.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın