Çeşme'de 30 Milyon Kilo Atık Geri Dönüşüme Kazandırıldı
Buradasınız: Anasayfa / Projeler
Çeşme'de 30 milyon kilo atık geri dönüşüme kazandırıldı
PROJE ADI
Çeşme'de 30 milyon kilo atık geri dönüşüme kazandırıldı
Sıfır Atık projesi bilgilendirme toplantısı, ÇEŞTOB'un davetiyle Çeşme'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Çeşme'de 2018 yılında toplanan 65 milyon kilo atığın yaklaşık 30 milyon kilosunun geri dönüşüme kazandırıldığı açıklandı.
TANITIM
BAŞLAMA : 27 Aralık 2018
BİTİŞ : 27 Aralık 2018

srafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık miktarını azaltmak ve geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık projesi hakkında bilgilendirme yapılması için Çeşme Turistik Otelciler Birliği'nin (ÇEŞTOB) davetiyle bir toplantı düzenlendi. 

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü Çevre Şube Müdürü Kemal Kılıç ve Urla Şube Müdürü Mehmet Kurt'un proje hakkında bilgi verdiği, Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir'in yanı sıra, Çeşme Belediyesi adına Meclis Üyesi Abdullah Aküzüm, Çeşme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nurettin Sipahican, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Cemil Derici, Çeşme Kent Konseyi Mahalle ve Muhtarlar Meclisi Başkanı Rasim Özgül, Alaçatı Turizm Derneği temsilcileri, ÇEŞTOB üyesi otelciler ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldılar. 

 

"Otellerde gıda israfını azaltmaya çalışıyoruz"

Bilgilendirme toplantısının açılışında bir konuşma yapan ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, Sıfır Atık projesinde Çeşme'nin pilot ilçe olmasını arzuladıklarını ve bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini belirterek, "Çeşme'deki otelciler olarak, sıfır atığı, sıfır israfla gerçekleştirmemiz gerekir. Özellikle gıda israfı, açık büfe uygulaması yapan otellerde üst boyutlarda. Bu konuda biz otelimizde 'Afiyet olsun, israf olmasın' diyerek konuklarımızın dikkatini çekerek, gıda israfını azaltmaya çalışıyoruz. Ayrıca kurduğumuz çiftlikte beslediğimiz tavuklarımıza gıda atıklarımızı vererek yem maliyetinden kurtuluyor ve atık gıdaları değerlendirmiş oluyoruz" diyerek gıda israfını önleme ve gıdada sıfır atığı gerçekleştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

"Gıda atıklarını değerlendirmek için çiftlik kurmayı tasarlıyoruz"

Otellerin atıklarını ayrıştırmak ve geri dönüşüme kazandırmak için ÇETAŞ adlı bir firma ile birlikte çöp alanı kiralama girişiminde bulunduklarını anlatan Demir, "Kiralama süreci devam ediyor. O alanda özellikle kümes hayvanlarının ve büyükbaş hayvanların bakılacağı bir çiftlik kurmayı da tasarlıyoruz. Otellerden gelecek gıda atıkları da bu hayvanlara verilerek değerlendirilmiş olacak. Proje ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çeşme için iki önemli projemiz var; birincisi dijital tanıtım, ikincisi de sıfır atık. Bu iki konuyu gerçekleştirmek için kendimizi adadık" diye konuştu. 

"Çeşme'ye ayrılan pay 42 bin nüfusa göre"

Toplantıya Çeşme Belediyesi adına katılan Belediye Meclis Üyesi Abdullah Aküzüm de yaptığı konuşmada, Çeşme'nin kış nüfusunun 42 bin olmasına karşın yaz aylarında 1,5 milyona ulaştığına dikkat çekerek, "Çeşme'nin alt yapısı, 42 bin nüfusa göre yapılmış. Fakat nüfus 1,5 milyona çıktığı zaman, alt yapıdaki borular bunu karşılamıyor. Ama Büyükşehir Belediyemiz, 458 kilometrelik hem temiz su hem de pis su alt yapı çalışmasını başlattı. Ayrıca hayvan barınağındaki 800'e yakın hayvana da Çeşme'deki otellerden gelen gıda atıkları veriliyor. Sadece Sheraton Otel'den Ağustos ayında 8 ton gıda atığı hayvan barınağına gönderildi. Bu 8 ton atığın yüzde 60'ı et mamulleri, yüzde 40'ı da diğer gıda atıkları. Buradan da israfın ne kadar büyük olduğu ortaya çıkıyor. Çeşme, 300 kilometrekarelik bir alan ve yaz nüfusu ile kış nüfusu arasında çok büyük fark var. İller Bankası'ndan Çeşme'ye verilen pay, 42 bin nüfusa göre. Araç sayısı da, işçi sayısı da 42 bin nüfusa göre. Yaz aylarında temizlik işçileri vardiyalar halinde 24 saat çalışıyor. Çeşme'de hep birlikte taşın altına elimizi koyarak çözüm üretmemiz gerekir. Özellikle yaz aylarında, çöp araçlarının atıkları aldığı saatlere göre çöplerimizi atmamız gerekiyor. Bu konuda duyarlılığın artması gerekir" şeklinde konuştu. 

"Sıfır atık yönetmeliği yakında çıkacak"

Bilgilendirme toplantısında bir sunum yapan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Şube Müdürü Kemal Kılıç, sıfır atık projesinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başladığını ve giderek yayıldığını anlattı. Sıfır atık projesi ile ilgili yönetmeliğin yakında çıkacağını belirten Kılıç, sıfır atığın sadece yönetmelikle değil, zihniyetle ilgili olduğunu da vurguladı. Atıkları kaynakta ayrıştırma zihniyetinin en yukarıdan aşağıya doğru oluşturulabileceğine inandıklarını ifade eden Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda sıfır atık projesinin uygulanmaya koyulduğunu anlattı. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın